Örümcek'ler

"Bilimsel , Teknolojik ve Ekonomik Çözümler ile Haşere,Böcek,Kemirgen,Sürüngen,Kuş Gibi Halk Sağlığına; Zarar Veren Tüm Vektör Sorunlarına Son Veriyoruz"

Ana Sayfa Mücadele Ürünleri Genel Mücadele Haşereler

Halk Sağlığı

OTAŞ ©

 

 

 Ana Sayfa Mücadele Ürünleri Genel Mücadele Haşereler

 

 

Vektörler ile Mücadele Uzmanlık Gerektirir !!!                  haşere  biyolojisi, uygulama  teknikleri, sağlığa  etkisi  bilgileri  yanında  Güvenilirlik  ve  Garanti  aramak  gerekir. Bu  yeterliliğe  de  ancak  halk  sağlığı  dalında  Tecrübesi  olan  kuruluşlar  verebilir... !!!!                        OTAŞ                                       Tel: 0312   4918791

    TCMB   

Bugün:  

 

OTAŞ Endüstri ve Ticaret

Osman TAŞPINAR

İlkbahar mh. Ukrayna Cd. 591 Sk. No: 7  Çankaya/ANKARA

Tel : 0 312 4918791

Fax : 0 312 4919095

Gsm: 0532 2111364

E-Mail : ebilgi@gmail.com

Ankara ili dışında subemiz yoktur Ürün talepleriniz Kargo ile gönderilir.

Aynı İçerikli Web Sitelerimiz:

Google

Web
www.osman.com.tr
www.otas.com.tr
www.otaş.com.tr

 
 
   ÖRÜMCEK'LER
 

Örümcek'ler

Biyolojisi

Parazitlenmezler, hastalık bulaştırmazlar, yağmacılıkla, böcekleri yiyerek beslenirler. Çok türleri vardır. Boyları türe göre değişir. Bazıları insanda, sokarak zehirlenme yapar. Genellikle boyun, el, yüz, omuz ve kolundan sokarlar Evlerin loş karanlık ve nemli yerlerine yuvalanırlar. Sokulan yerde yanma, ağrı başlar kaşınır ve şişer, titreme bitkinlik oluşur. Nabız artması ve soğuk terleme görülür ısırık yerinde bir birine yakın iki nokta var ise örümcek düşünülebilir.

Kontrol Önlemleri

kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz .

örümcek ısırmalarında Isırılan yer hızla emilir gerekirse orası biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora getirilir.
Bina içine ve ürediği yerlere kalıcı etkili ilaçlama yapılır.

Bu tür böceklerle mücadelede profesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.  

 

Örümcekler
Kara Dul Örümceği
Kahverengi İnziva Örümceği
Evcil Örümcek
Zıplayan Örümcek
Tarantula
ÖRÜMCEKLERİN HAYATI HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER İÇİN Bakınız.


 
Örümcekler Sayfa Başına Dön

Kara Dul Örümceği
Latrodectus mactans
Black Widow Spider
Özellikleri
 
Boy: En fazla 2 cm, karın çapı 1 cm.
Renk: Parlak siyah, bazen kahverengi tonları
Karınlarının alt bölgesinde bulunan kırmızı leke genelde bir kum saati şeklindedir. Isırdığında çok acı veriyor olması ve etkisinin birkaç gün sürmesi sebebiyle, insanlar arasında korkulan bir örümcek türüdür. Bu ısırıklar öldürücü olmamakla birlikte, küçük çocuklar ve yaşlılar için risk teşkil etmektedir.
Davranışları
 
Kara dul örümcekleri, yere yakın seviyelerde, belirli bir şekli olmayan yapı iskelesi tipinde ağlar kurarlar. Ağları, kerste yığınları altı, kutuların arası gibi korunaklı yerlerde görülür. Yüksek bir noktadan belirli mesafeye ağ şeridi atıp, bu şekilde yeni noktalara sıçrayabilir. Bu sebeple, binalarda görülürler ancak kısa sürede ölürler. Avlayabildikleri her tür böceği yerler. Dişileri genellikle erkeklerini yerler.
Yaşam Alanları
 
Isırma vakalarına, açıkta duran bir eşyayı kaldırırken veya bir terliği giyerken, altında saklanan kara dul örümceğiyle temas edilmesinde rastlanır. Ağlarını kuytu ve korumalı yerlerde kurup, bu noktalardaki böcekleri avlamaya çalışırlar. Bu alanlar garaj veya dış alanlarda gelişigüzel yerleştirilmiş tüm malzemelerin altlarıdır.
Mücadele İpuçları
 
- Dış alanda, garajlarda, bodrumlarda ve depolarda uzun süredir yerinden oynatılmamış malzemeleri taşırken, ısırılma riskine karşı eldiven giyilmelidir.
-Örümcek gözle görülmese de, ağlara çıplak elle müdahale edilmemelidir.
- Mücadele Otaş gibi profesyonel bir firma yardımıyla yapılmalıdır. Sayıca fazla olduklarında vakumlanmaları gerekir.


 
Örümcekler Sayfa Başına Dön

Kahverengi İnziva Örümceği
Loxosceles reclusa

Brown Recluse Spider
Özellikleri
 
Boy: En fazla 1,50 cm, ayaklarıyla birlikte çapı 4 cm.
Renk: Açık kahverengi
En belirleyici özellikleri kafalarının ön kısmında üç çift olarak sıralanmış altı göz ve kafalarının arka kısmındaki keman şeklindeki izdir. Bu şekil sebebiyle keman örümceği ‘violin’ olarak da adlandırılırlar.
Davranışları
 
Birçok örümcek gibi, kendini müdafaa etmek dışında insan ısırma alışkanlıkları yoktur. Maalesef ısırdıklarında, oldukça çirkin ve ülsere dönüşebilecek açık bir yaraya sebep olurlar. Eğer pansuman yapılmazsa ve bir doktor kontrolü olmazsa, bu ısırıklar enfeksiyon kapabilir ve doku nekrozu oluşabilir.
Yaşam Alanları
 
İç ve dış alanlardaki tüm köşeler kahverengi inziva örümcekleri için ağ kurma noktalarıdır. Garaj, ara bölme, bodrum gibi yerlerde daha fazla böcek yaşayabildiğinden ağlarını genelde buralara kurarlar.
Mücadele İpuçları
 
Bu cins örümcekle karşılaşılan evlerde, ortada mümkün olduğunca eşya, giyecek, ayakkabı bırakılmaması; ayakkabıların sallanmadan giyilmemesi; yatakların duvar ve perdelere bitişik olmaması; uzanmadan önce yatakların kontrol edilmesi gereklidir.

Örümcekler Sayfa Başına Dön

Evcil Örümcek
Tegenaria domestica

Domestic House Spider
Özellikleri
 
Boy: En fazla 2,50 cm, ayaklarıyla birlikte çapı 5 cm
Renk: Kahverengimsi gri ve üzerinde şekiller
Davranışları
 
Evcil örümcekler, düz ancak bir ucu huni şeklinde bir ağ örerler. Dişiler hayatlarının büyük kısmını ağda geçirirken, erkek ve yavrular daha uygun ağ noktaları aramak için gezinirler ve kapalı mekanlarda görülenler bunlardır. Isırmaları tehlike arzetmez
Yaşam Alanları
 
Bu cins örümcekler, ağlarını yarık çatlak yerlere yaparlar. Bu yolla, huni şeklindeki ucu inzivaya çekilme amacıyla yarığın içine yaparlar. Bu ağlar bodrum, garaj gibi yerlerde ve dış alanda bitkilerin üzerinde görülürler.
Mücadele İpuçları
 
En önemli mücadele yolu ağlarını bulmak, tahrip etmek ve yarık çatlak içerisine kimyasal uygulama yaparak örümceğin öldüğünden emin olmaktır. Yeni örümcek girişini önleyebilmek için, bina çevresinde yoğun bitki örtüsü oluşmasını engellemek, dış alandaki yarık çatlakları kapatmak, tavan aralarını izole etmek, tesisat girişlerini tecrit etmek gerekir. Sayıca fazlalaştıklarında profesyonel hizmet alınması ve gerekli uygulamaların yapılması faydalı olacaktır.


 
Örümcekler Sayfa Başına Dön

Zıplayan Örümcek
Family Salticidae

Jumping Spider
Özellikleri
 
Boy: 1 cm.
Renk: Siyah veya gri.
Bazıları parlak renkli veya parlak renk lekeli Bu örümcekler yoğun tüyle kaplıdır.
Davranışları
 
Gündüzleri aktif olmaları sebebiyle, evlerin çevresinde en sık görülen örümcek türüdür. İri ve güçlü yapıları, hızlı hareketleri ve başarılı zıplayışlarıyla tanınırlar. Çok geniş iki göze sahip olup, bundan avlarının yerini tespit etmede faydalanırlar.
Yaşam Alanları
 
Bu örümcekler dış alanda bitki yaprakları arasında, çit, duvar, teras gibi yerlerde yaşar ve av ararlar. Ender olarak evlere girerler.
Mücadele İpuçları
 
Tehlikeli olmayan bu örümcekler bir ev zararlısı olarak kabul edilmezler. Kapalı alanda karşılaşılanlar çekinmeden yakalanıp dış alana atılabilirler.


 
Örümcekler Sayfa Başına Dön

Tarantula
Family Theraphosidae

Tarantula
Özellikleri
 
Boy: En büyük örümcek türü, 6,0 - 6,50 cm. ayaklarıyla birlikte çapı 10 cm
Renk: Kahverengi ve çok tüylü
Davranışları
 
Tarantulalar pasif avcılardır. Yuvalarının yakınından geçen diğer böcek ve örümcekleri avlayarak beslenirler. Yalnız geceleri yuvaları dışında görülürler. Ancak yaz sonu ve sonbaharda, erkek tarantulalar çiftleşecek dişi bulabilmek için yuvalarından çok uzaklara gidebilir ve rastlantı sonucu garaj, bodrum gibi kapalı mekanlara girebilirler.
Yaşam Alanları
 
Toprak içerisinde veya yerde duran malzemelerin altında yuvalanırlar.
Mücadele İpuçları
 
Büyük boylarına rağmen, tarantulalar tehlikeli değillerdir ve yavaş hareket ederler. Karşılaşıldığında, vücutları bir fırça veya sopa yardımıyla yönlendirilip bir kutu içerisine alınabilir ve evden uzak bir noktaya bırakılabilirler.

Örümcekler Sayfa Başına Dön

Örümcek Syf.01 Örümcek Syf.02 Örümcek Syf.03 Örümcek Syf.04 Örümcek Syf.05 Örümcek Syf.06 Örümcek Syf.07 Örümcek Syf.08

Hamam Böcekleri Hakkında Örümcek'ler Karınca'lar Bit'ler Pire'ler Tahtakuru'ları Güve'ler Kene'ler Tesbih Böcek'leri Kulağa Kaçan'lar Akrep'ler Çiyan'lar Kırk Ayak'lar Uyuz Böcekleri Ağaç Kurt'ları Kelebek'ler Yaban Arı'ları Av. Eşek Arı'ları Akar'lar ve Mite'ler Çekirge'ler Gümüşcün Salyangoz'lar Tarantula'lar Tatarcık'lar Bal Arı'ları Kara Sinek'ler Sivrisinek'ler Termit'ler

Önceki Sayfa Ana Sayfa Üst Sayfa Sonraki Sayfa

Ana Sayfa Üst Sayfa Ürün Siparişi İletişim Hakkımızda İçindekiler

OTAŞ  ©     İlkbahar Mh.  Ukrayna Cd.  591 Sokak No: 7   06550  Yıldızevler/Çankaya/ANKARA  TEL: 0312 4918791  FAX: 0312 4919095  E-Mail:  ebilgi@gmail.com

 & Ekran çözünürlüğü 1024 x 768 Pixel & Telif Hakkı OTAŞ © 2002  Adres Harita & Güncelleme: 03/07/13  &  Bu Günün Tarihi: