Fare Kontrolü

"Bilimsel , Teknolojik ve Ekonomik Çözümler ile Haşere,Böcek,Kemirgen,Sürüngen,Kuş Gibi Halk Sağlığına; Zarar Veren Tüm Vektör Sorunlarına Son Veriyoruz"Osman Taşpınar-Otaş Endüstri ve Ticaret. ANKARA 0312-4918791 Gsm: 0532.2111364

Ana Sayfa Kuş Mücadelesi Fare Kontrolü Böcek Kontrolü Ürün Siparişi İletişim

Halk Sağlığı

 

Ana Sayfa Kuş Mücadelesi Fare Kontrolü Böcek Kontrolü Ürün Siparişi İletişim

 

 

    TCMB   

Bugün:  

 

OTAŞ Endüstri ve Ticaret

Osman TAŞPINAR

İlkbahar mh. Ukrayna Cd. 591 Sk. No: 7  Çankaya/ANKARA

Tel : 0 312 4918791

Gsm: 0532 2111364

 

E-Mail : ebilgi@gmail.com

 

Adres Harita

 

Ankara ili dışında subemiz yoktur Ürün talepleriniz, Türkiyenin heryerine  Kargo ile gönderilebilir.

 
 
FARE KONTROL CİHAZLARI VE ALETLERİ

 

Ana Sayfa Bug Scare Fare Kovucu Electronic Haşere Fare kovucu Pest Clear Kovucu Cihazlar Köstebek Kovucu Fare İlaçları Plastik İstasyon Yapışkan Levha Yapışkan Tuzak

 

ÇEŞİTLİ FARE MÜCADELE  MALZEMELERİ VE İLAÇLARI:

BİLGİ AMAÇLI EKLENMİŞTİR.

 

   

Gelişmiş teknolojik cihazlar,canlı fare yakalama kapanları,yapışkan tuzaklar.zehirli macunlar vb.Ürünleri Adresimizden temin edebilirsiniz.

OTAŞ END.veTİC . Ukrayna cd.591.sk.No:7 İlkbahar mh. 06550  Çankaya/ANKARA 

TEL: 0312 4918791 

Adres Harita

 

RODENTLERİN ÖZELLİKLERİ

6 Fare 90 günde 60 fare sayısına ulaşır!
Fare yemi kullanan kişilerin en fazla şikayet ettikleri husus 'yem yeniyor, istasyonda yem kalmıyor ama hala fare görebiliyoruz, yem zehirli değil galiba' şeklinde oluyor. Oysaki önemli olan bir farenin yada sıçanın ölecek dozda yem yemesidir. Bu nedenle istasyon sayısı ve istasyonlara yerleştirilecek yem miktarı fare popülasyonu ile doğru orantılı bir şekilde yerleştirilmelidir. Eğer yem tüketildiği halde fare görülüyor ise istasyon sayısı ve içerisine konacak yem miktarı artırılmalıdır.
Rodent mücadelesinde gözlem yaparken hangi tip sıçan yada fare ile mücadele edeceğimizin en önemli ayıracı dışkı dır.
Bu neden ile etrafta bulunan dışkılar dikkatlice incelendikten sonra etkili bir mücadele yapılabilir. Yeni yapılmış bir dışkı parlak ve yumuşak olur. Aynı bölgeden tekrar geçeceği düşünülerek mücadele bu bölgede yoğunlaştırılır. Bu sayede o bölgeden geçen kemirgenin ne tip bir kemirgen olduğunu anlayabilir ve ona uygun yem ve istasyon kullanabiliriz.
Dışkının şekline göre mücadelede hangi tip istasyon ve yem kullanılacağına karar verilir.


 

RODENTLERİN DUYULARI
Rodentlerin görme duyuları zayıftır. Ancak görme duyularının zayıf olması nedeni ile diğer duyuları gelişmiştir.
En önemli duyuları DOKUNMA DUYUSUDUR. İnsanların el ile temas etmesi gibi değil tüy ve kılları ile dokunup hissederler. (Körlerin ellerindeki sopalar ile hissetmesi gibi)
Saniyede 12 hareketi titreşim kanalıyla bıyıkları ile algılayabiliyor ve hafızalarına alabiliyorlar. Karmaşık labirent şeklinde, etrafta farklı eşyaların bulunduğu bir odadan 2 defa geçtikten sonra göremedikleri halde bütün eşyaları ve yerlerini hafızalarına alabilirler. Ortamdaki değişiklikleri hemen fark ederek kuşku duymaya başlarlar.
İşitme duyuları çok gelişmiş olmasına rağmen çok kullanamazlar. Bunun nedeni sesi duyabilmelerine rağmen nereden geldiğini algılayamamalarından kaynaklanmaktadır.
Koku duyusu çok iyi ve gelişmiştir. Milyonda bir (1/1.000.000 ) koku duyusuna hassasiyet gösterirler.
Tat alma duyusu çok gelişmiştir. Beşmilyonda bir (1/5.000.000 ) tat alma duyusuna hassasiyet gösterirler. Neyi yiyeceklerini çok iyi seçerler. Önce yaşama payı ihtiyaçları için yemleri yerler, daha sonra tokluk hissi için yerler.
Farelerin duyuları bu denli gelişmiş olduğu için Rodent mücadelesinde kullanılacak yemin Kalitesi ve Lezzetinin ne kadar önemli olduğu tekrar anlaşılmış olur.
İstasyonlarda hareket olup, dışkı görülüp, yem tüketildikten sonra ileriki zamanlarda hareket gözlenmiyorsa fare yemden ve istasyondan hastalandığını düşünür. İstasyonun yeri değiştirilmelidir.

 

SIÇANLAR VE FARELER ARASINDAKİ FARKLAR
Sıçanlar kuşkucu ve korkak (Neofobik) hayvanlardır. İstasyon içine girmeden ve yemi yemeden önce iyice süzer ve kolaçan eder. (Norveç ve Çatı Sıçanı) ilk başta çok az bir yem yerler. Eğer yedikleri yemden her hangi bir zarar görmediğine inandıktan sonra daha sonra tekrar gelir ve yiyebildiği kadar yem yer. Bu yüzden sıçanla mücadelede DETEX adı verilen formülasyonu tamamen tomcat ile aynı olan, tomcat ile aynı kalite ve lezzete sahip ancak içerisinde zehir bulundurmayan yem tercih

edilmelidir. Detexi yedikten sonra bir şey olmadığını anlayan sıçan kuşku duymayı bırakacaktır. Bu aşamada tadı aynı olan zehirli tomcatlere geçildiğinde mücadelede başarı ve sonuç alınacaktır.
Fareler Meraklı hayvanlardır. İstasyonu ve içerisindeki yemi merak edeceklerdir. Ancak meraklı odukları için her yere burnunu sokacak ve azar azar yem yiyecektir. Bu yüzden gözlem sonucunda mücadele edeceğimiz hayvanın fare olduğu belirlendikten sonra istasyonlar sık yerleştirilmelidir (5 er metre aralıklarla). Mücadele edeceğimiz hayvan Sıçan ise bu mesafe artırılmalı istasyonlar 10 ar metre aralıklar ile yerleştirilmelidir.
SIÇANLAR VE FARELERİN ORTAK DAVRANIŞLARI
Hem sıçanlar hem de fareler köşelerde bakımlarını yapmayı tercih ederler. Çünkü köşede durdukları zaman her iki uzun taraftan kendisine gelecek tehlikeyi kontrol edebilecekleri için köşeleri tercih ederler. Bu nedenle her iki kemirgenle de mücadele yaparken istasyonları köşelere yerleştirmek mücadelede başarı getirir.
Hem fareler hem de sıçanlar geceleri dışarı çıkarlar. Çünkü geceler kendilerini çok daha güvende hissedecekleri için geceleri dışarı çıkmayı tercih edeceklerdir. Geceleri yiyeceklere çok daha kısa sürede ulaşabilirler. Eğer gündüz fare görülüyor ise mücadele edilecek bölgede çok yoğun bir fare popülasyonu olduğu anlaşılır.
Norveç sıçanı da çatı sıçanı gibi iyi tırmanır. Ancak tırmanırken kendilerini güvende hissetmek isterler. Bu yüzden tırmanırken sırtlarını duvara dayayarak tırmanırlar.
Bulundukları yerden 60 cm yukarı sıçrayabilirler.
120 cm lik mesafeyi üzerinden zıplayarak geçebilirler.
5.kattan düşseler dahi zarar görmezler.
Hem fareler hem de sıçanlar Duvarlara sürtünerek iletirler.
Sıçanlar günde 25 gr, fareler ise günde 5 gr yem yerler.
Hem sıçanlar hem de fareler günde 3.000 defa dışkılarlar. Her 5 dakikada bir damlalar halinde idrar ve dışkı yaparak ortamı kontamine ederler.
Fareler dişledikleri zaman 1-2 mm lik iz bırakırlar.
Sıçanlar dişledikleri zaman 4 mm lik iz bırakırlar.
Sıçanlar düzgün ve sert parçalar.
Fareler yumuşak ve dağınık parçalar.
Kesici dişler yılda 13 cm uzar. Bu uzamayı kontrol altına alabilmek için kemirme arzusu duyarlar.
Saniyede 6 defa dişleyebilirler ve her bir dişleyiş 500 kg/cm2 o noktaya basınç uygular.
Demiri ve betonu bile dişleyebiliyorlar. İstasyonların içerisinde yem olduğu için istasyonu dişlemeyip blok yemleri dişler.
Fareler korkak olmadıkları meraklı oldukları için her gün yem yer.
Sıçanlar korkak oldukları için, yalnızca güvenli yem bulduğuna inanırsa çok yer ve depolar.
Fareler 10 m lik bir alanda gezerler.
Sıçanlar 30 m lik bir alanda gezerler.
Çatı sıçanları 100 m lik bir alanda gezerler.
Tarlada toprak üzerinde açıkta gözle görülen deliklere poşet ile pelet yemler konulmalıdır.bu yemlemeye HEDEF YEMLEME denir. Blok yem değil de pelet yem konmasındaki amaç pelet yemin ısıya ve neme daha dayanıklı olmasıdır.
Fareler duvarlara sürtünerek ilerledikleri ve vücutları yağlı olduğu için duvarlarda iz bırakırlar. Mücadele ye başlarken önemli bir ipucudur.

Rodent mücadelesinde önemli olan hangi ortamları sevdiğini bilmek, onlar gibi düşünmek ve onların istediğini vermemek, sağlamamak!!!

Orta parmağın geçtiği yerden FARE geçebilir.
Baş parmağın geçtiği delikten RAT(Sıçan) geçebilir.
Norveç Sıçanlarının fareye göre kuyruğu daha uzundur.
Kapıların altındaki açıklıklar kapatılmalı, kendinden kapanır kapılar kullanılmasına özen gösterilmelidir.
Her türlü geçiş yerleri delikli tel yada çimento ile kapatılmalıdır.

 

RODENTLERİN ZARARLARI

Verdiği hasarlar ve bulaştırdığı hastalıklar nedeniyle Rodent Mücadelesi önemlidir.
Dünyadaki nedeni belli olmayan yangınların %20 si rodentler tarafından çıkartılmaktadır.
Dünya Gıda Üretiminin %20 sini kullanılamaz hale getirirler.
Hantavirus,Food Poisoning(Gıda Zehirlenmeleri), Asthma(Astım), LCMV vb birçok hastalığın bulaşmasına ve yayılmasına Rodentler sebep olurlar. Rodentler İdrar (protein) ve dışkıları ile hastalığı yayarlar.

Eğer büyük bir pastanın küçük bir kenarından dahi ısırık aldıklarında tüm pasta kontamine olmaktadır. Özellikle son zamanlarda Astım vakalarının artmasının nedeni (Musmusculus Domesticus) Rodentlerin insan gıdalarını kontamine etmesidir. Dünya Sağlık Örgütü 1-2 ay içerisinde konuyla ilgili çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. Kalıcı kusurlar ve ölümlerle sonuçlanan vakalara neden olduğu ile ilgili duyuru ve bilgilendirmeler yapmaya hazırlanıyor.
LCMV; yüksek ateş,ağrılı kas ve kusma gibi belirtileri vardır. 'Lymphocytic Chori' dişi fareden yavrularına geçen bir virüs olduğu için bulaşma ve hastalık riskinin yayılması çok hızlı seyir eder. 50 fare 6 ayda 100.000 fare popülasyonuna ulaşır. Dolayısıyla korkunç bir yayılma söz konusudur.

 

Önceki Sayfa Ana Sayfa Sonraki Sayfa

Ana Sayfa Kuş Mücadelesi Fare Kontrolü Böcek Kontrolü Ürün Siparişi İletişim

OTAŞ ENDÜSTRİ VE TİCARET        İlkbahar Mh.  Ukrayna Cd.  591 Sokak No: 7   06550  Yıldızevler/Çankaya/ANKARA   TEL: 0312 4918791 

 Ekran çözünürlüğü 1024 x 768 Pixel  &   Adres Harita   &  Bu Günün Tarihi: